1. Szlaki Turystyczne
znakowane szlaki pieszo-rowerowe
- Szlak Kraina Lasów i Jezior (niebieski, 112km,Jasień-Bytów-Miastko-Żydowo) z Żydowa przez Miastko, Rekowo, Płotowo, Sierzno, Bytów, Pomysk Wielki, Parchowo, Parchowo do Jasienia. Atrakcją szlaku jest Bytów, wsie Parchowo i Jasień, kompleks leśny i jeziora Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.
- Szlak Doliny Wieprz i Studnica (czarny, 71km,Słupsk-Kępice-Miastko)Jest to szlak należący do znakowanych szlaków PTTK, które przecinają Zielone Serce Pomorza. Szlak Doliny Wieprza i Studnicy rozpoczyna się w Słupsku i prowadzi przez Kępice do Miastka. Biegnie przez zalesione i dzikie tereny w dolinie rzeki Wieprzy i Studnicy, mijając po drodze kilka interesujących elektrowni wodnych oraz zabytków techniki.
- Szlak Krajobrazów Młodoglacjalnych (zielony, 82km, Miastko-Kołczygłowy-Kozin) długość 147.1km Jest to szlak należący do znakowanych szlaków PTTK, które przecinają Zielone Serce Pomorza. Rozpoczyna się przy dworcu w Łebie, biegnie przez tereny Pojezierza Bytowskiego, w okolicach Jeziora Jasień, Jeziora Głębokiego, dalej lasami dolin rzek: Słupi, Kamienicy, Pokrzywnej i Wieprzy, aż do Miastka .
- Szlak Doliną Brdy (żółty, 51 km, Miastko-Nowa Brda-Przechlewo). Szlak rozpoczyna się w Tucholi przy Ośrodku Sportu i Rekreacji i ulicami Ligi Ochrony Przyrody, Grunwaldzką, Kościuszki, Świecką, Chopina i Kolejową dochodzi do węzła szlaków przy dworcu PKP. Dalej z żółtym szlakiem ul. Sępoleńską i Wiejską prowadzi na południe do Nowej Tucholi w końcówce stromym odcinkiem głębokiego jaru. Dalej wśród pól widokową drogą do Wysokiej Wsi, gdzie zostawiamy szlak żółty szlak skręca na zachód, na drogę prowadzącą z Wielkiego Mędromierza do Świtu. Po przekroczeniu drogi wojewódzkiej nr 237 z Tucholi do Gostycyna kawałek jedziemy razem z szlakiem niebieskim, w lesie szlak skręca na południe i różnymi drogami, w pagórkowatym terenie, gdzie występuje niezwykle rzadki na tej szerokości geograficznej, jarząb brekinia, prowadzi do Piły- Młyna, tam przechodzi na drugi brzeg Brdy. Przy węźle turystycznych szlaków skręca następnie na północ i szerokim uszlachetnionym traktem prowadzi do Świtu gdzie się kończy na węźle szlaków (niebieski i żółty).
- Niebieska Pętla (18km, Miastko-Wołcza Wielka-Wołcza Mała-Pasieka-Miastko)
- Zielona Pętla (19 km, Miastko-Pasieka-Słosinko-Żródło Hamer-Kraina Rummela-Pasieka-Miastko)
- Bobęciński Pierścień (21km wokół Jeziora Małego i Wielkiego Bobęcińskiego)
- Szlak Zwiniętych Torów .Szlak łączący Ustkę ze Smołdzinem, jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce, który poprowadzony został nasypem nieczynnej linii kolejowej. Trasa jest dobrze oznakowana i zagospodarowana. Kilka stacji rowerowych stanowi zadaszone punkty odpoczynku dla turystów. Podstawowa część szlaku liczy 23 km i łączy Ustkę z Rowami.
- Szlak Morenowych Wzniesień (32 km, Miastko-Dretyń-Bożanka-Trzebielino). W Miastku można zacząć przy posterunku energetycznym (ul. Słupska). Początkowe kilometry to zarazem szlak zwiniętych torów. Trasa jest różna . Są łatwe, ale i trudne odcinki leśne. Szlak częściowo wiedzie po płytach jumbo. W Dretyniu na jego trasie znajduje się park podworski urządzony przez leśników. Z kolei w Bożance są pozostałości cmentarza z pamiątkową tablicą poświęconą Richardowi Lange, mistrzowi i właścicielowi Ręcznej Tkalni Adamaszku. Później mamy okazję przejechać zabytkową aleją lipową. Po drodze mijamy kilka jezior. Kolejną atrakcją szlaku są morenowe wzniesienia. Niestety, są i zaniedbania. Zniszczone, połamane kierunkowskazy nie ułatwiają rowerowej wycieczki. W Miastku można wystartować przy posterunku energetycznym (ul. Słupska). Początkowe kilometry to zarazem szlak zwiniętych torów. Trasa jest zróżnicowana. Są łatwe, ale i trudniejsze odcinki leśne. Szlak częściowo wiedzie po płytach jumbo. W Dretyniu na jego trasie znajduje się park podworski urządzony przez leśników. W Bożance są pozostałości cmentarza z pamiątkową tablicą poświęconą Richardowi Lange, mistrzowi i właścicielowi Ręcznej Tkalni Adamaszku. Kolejnym punktem może być zabytkowa aleja lipowa. Po drodze mijamy kilka jezior. Kolejną atrakcją szlaku są morenowe wzniesienia.
- Szlak do Krainy Rummela (12,4km Miastko-Pasieka-J.Studzieniczno-Pasieka-Miastko).Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ”U źródeł Studnicy” prowadzi przez kompleks lasów bukowych i mieszanych na południowym skraju rynny polodowcowej, w której znajdują się jeziora Syte, Zimorodka i Studzieniczno, ok. 3 km od Miastka. Trasa nie jest dobrze oznakowana, ale biegnie czytelnymi drogami i ścieżkami leśnymi. Przejście całej trasy zajmuje 2 godziny .
- Szlak im. Bolesława Tomaszczyka (11km, Wołcza Wielka-Toczeń-Bobęcino) Szlak im. Bolesława Tomaszczyka, nieżyjącego już nadleśniczego z Miastka, idzie z Wołczy Wielkiej do Bobięcina i liczy około 10 km. Szlak prowadzi przez mieszany las. Na jego trasie są cztery jeziora: Wołczyca, Kościelne, Pajerskie i Bobięcińskie.
2. Żeglarstwo
Na terenie Gminy Miastko znajduje się największe w tej części Europy jezioro lobeliowe Bobięcińskie Wielkie, którego powierzchnia wynosi 524,6 ha połączone kanałem z jeziorem Bobięcińskim Małym. Te dwa akweny to bardzo ciekawe miejsc do uprawiania turystyki wodnej. Jeziora posiadają wyspy, które można zwiedzać. Dotrzeć na nie można jachtami, czy też kajakami. Na terenie Bobięcina działa szkoła żeglarska, dzięki której istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego oraz zdobycia niezbędnych uprawnień.
Szkoła żeglarska “ADKONIS” w Bobięcinie Ppowstała w 1997 roku. Organizuje rejsy, obozy i szkolenia żeglarskie. Program szkoleniowy kursów i obozów corocznie zatwierdzany jest przez Okręgowy Związek Żeglarski w Słupsku.
3. Spływy kajakowe w okolicy
Jeśli ktoś ma ochotę na aktywne spędzenie czasu , polecamy spływy kajakowe .Wybierz tą atrakcję i zanurz się w przyrodzie. Odkryj piękno natury .
- Kaszuby Kajaki 49km
- Okajaki 49km
- Agrokajaki 46km
4. Jeziora / Kąpieliska
W naszej okolicy są piękne i czyste jeziora . Gdzie można wypocząć nad wodą . Nie brakuje również atrakcji dla dzieci . Można wypożyczyć kajaki , rowery wodne, pograć w siatkówkę skorzystać ze zjeżdzalni wodnych jak i placów zabaw.
- Miastko- Lednik 2,7km
- Koczała -Jezioro Dymno 9km
- Biały Bór- Jezioro Łobez 12km
- Bobęcino -Jezioro Bobęcińskie 10km
5. Kurorty Morskie
- Ustka 67 km ( Ustka położona jest na Wybrzeżu Słowińskim . Jest miastem portowym . Znajdują się tam uzdrowiska . Piękna plaża . Atrakcją jest latarnia morska ,trzecie molo ,bunkry, muzem ziemi usteckiej . Co roku organizowane są rożne wydarzenia .
- Kołobrzeg 93km ( Kołobrzeg to miejsce , w którym jest wiele atrakcji. Plaża i molo, obok znajduje się latarnia morska. Atrakcją dla dzieci oceanarium, miasto myszy, ukryta kraina , park pomerania, park liniowy , muzeum figur woskowych .
- Darłowo 63km ( Darłowo jest bardzo urokliwe. Są tam zabytkowe kamieniczki , zamek , latarnia )
6. Atrakcje jednodniowe wyjazdowe:
- Zamek w Bytowie 45km gotycki zamek krzyżacki. Zamek zaczęto budować w 1396 a ukończono 1406. Zabytkowy zamek znajduje się w Bytowie przy ulicy Zamkowej 2 .
- Szymbark 80 km mała urokliwa wioska. Jest tam wiele atrakcji takich jak Dom Sybiraka ,dom do góry nogami, fortepian Możdżera, rekordowa deska . Można tam spędzić fajny czas z rodziną .
- Zamek w Malborku 136km . Budowa zamku rozpoczęła się w 1280 roku. Budowniczymi byli bracia zakonni z zakonu krzyżackiego . Zamek w Malborku jest największym zamkiem na świecie
- Pomerania Fun Park 79 km karuzele, wodny świat, mini zoo , plac zabaw z dmuchańcami.
- Playpark Koszalin 57km . Raj dla dzieci . Mnóstwo rozrywki i wyskokowych atrakcji. Każdy może czerpać przyjemności ze skakania na trampolinach czy zabawy w basenie z gąbkami.
- Trójmiastko 118 km Gdańsk, Sopot i Gdynia – trzy miasta, które różni wszystko – historia, położenie, wielkość. Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba wstąpić na najpiękniejsza ulice Mariacka, odwiedzić urokliwe restauracje i kawiarnie. W Gdańsku można zwiedzić Ratusz Głównego Miasta , Dwór Artusa, Fontanne Neptuna , Złote Kamienice . Nie brakuje atrakcji na świeżym powietrzu oczywiście piękna plaża, długie pobrzeże , długi Targ . W Gdańsku są również atrakcje dla dzieci np . AmberSky Gdańsk( koło widokowe), Ogród Zoologiczny , Galeria Starych Zabawek. W Gdyni na świeżym powietrzu klif Orłowski i rezerwat przyrody, drewniane molo, kamienna góra. Atrakcją w Gdyni jest Akwarium Gdyńskie , Fokarium.Atrakcjami w Sopocie jest molo Sopockie. Można wybrać się na rejs widokowy . Inną atrakcją w Sopocie jest krzywy domek ,opera leśna , latarnia morska ,aquapark.
- Szczecinek/Bytów/Koszalin park wodny.